Skip links

Islandia

Dookoła Islandii w 9 dni

Na Islandii byliśmy już ponad 30 razy. Ale zawsze jesienią i wiosną. W końcu musimy wybrać się latem! Na Islandii panują wtedy białe noce. Co prawda słońce zachodzi po północy i wstaje o 3, ale jasno jest całą dobę. Jest to czas, kiedy przyroda eksploduje – wszystko się zieleni, łąki pokrywają się milionami kwiatów. Na Islandię przybywają dziesiątki milionów ptaków, w tym te , które w końcu chcemy bardzo zobaczyć – urocze maskonury. Maskonur jest w logo Onewaytravel, a jeszcze żadnego nie widziałem na własne oczy. Przylatują na Islandię pod koniec maja i odlatują pod koniec sierpnia. Zawsze się mijaliśmy. Teraz w końcu się spotkamy.

Wyspę objedziemy dookoła. Trasa to około 3000 km. Codziennie będziemy nocować w innym miejscu. Odwiedzimy kolonie maskonurów, lagunę lodowcową Jokulsarlon i poblliską Diamentową Plażę. Co najmniej 2 dni przeznaczymy na trekking w Interiorze – do kolorowych gór Landmannalaugar oraz surowych, wulkanicznych krajobrazów Þórsmörk (Lasu Thora). Dalej ruszymy na wschodnie wybrzeże Islandii – z malowniczymi fiordami i wciśnietymi między nie małymi islandzkimi miasteczkami. Na północy Islandii znajdują się dwa wodospady będące wizytówką Islandii – Godafoss i Dettifoss. Wykąpiemy się niebieskich wodach jeziora Myvatn. Chętni będą mogli zobaczyć wieloryby z najlepszego miejsca do ich obserwacji w Islandii – z Husaviku. Do tego ukryte w podziemnych grotach ciepłe źródła, fumarole, pola siarkowe. Wrażeń co nie miara, a dalej ruszymy na Fiordy Zachodnie – przez wielu uważanych za najpiękniejszy rejon Islandii –  z pewnością poza interiorem najbardziej dziki. Tutaj też poszukamy maskonurów, wykąpiemy się w wodach geotermalnych na wybrzeżu oceanu. Stąd powoli ruszymy z powrotem w stronę Reykjaviku.

Sprawdź szczegóły

TERMINY WYJAZDÓW 2022

( 9 pełnych dni, wylot i powrót z/do GDAŃSKA albo WARSZAWY):

5 lipca (wtorek) – 14 lipca (czwartek) 2022 r. – 6 miejsc w camperku (3450 zł), 5 miejsc w namiotach (2650 zł)

14 lipca (czwartek) – 23 lipca (sobota) 2022 r. – 6 miejsc w camperku (3450 zł), 5 miejsc w namiotach (2650 zł)

wylot z Gdańska o godzinie 17:55, z Warszawy o 21:05

Plan wyprawy (9 dni)

iceland volcano

Dzień 1

Popołudniu wylot z Gdańska albo wieczorem z Warszawy. Wynajęcie samochodów , zakupy, nocleg w okolicy lotniska. Rano ruszymy na obecnie największą atrakcję Islandii – aktywny wulkan szczelinowy Geldingadalir. Zobaczyć na własne oczy strzelające w powietrze słupy lawy – to jest widok który zapamiętamy do końca życia i powód, by wybrać się na Islandię właśnie jeszcze w tym roku!

Dzień 2 – Landmannalaugar (interior)

Drogą wyłącznie dla samochodów 4×4 ruszymy do Landmannalaugar. Kilkugodzinny trekking do tęczowych gór. Nocować będziemy na campingu, przez który przepływa gorąca rzeka. Pełen relaks!

Chętni mogą wyruszyć na dwudniowy trekking szlakiem Laugavegur z noclegiem w schronisku.

Dzień 3: wyspa Vestmannyear

Ruszymy w stronę wulkanicznych wysp Vestmannyear. „Zapolujemy” (aparatem oczywiście) na maskonury. Powrót promem na Islandię i ruszymy w stronę Þórsmörk

Dzień 4 – Las Thora

Trekking w „Lesie Thora” w okolicach wulkanu Eyjafjallajokull.

Dzień 5 – południowe wybrzeże

Lodowiec Solheimajokull, laguna lodowcowa Jokulsarlon, diamentowa plaża, nocleg w okolicach Hofn

Dzień 6 – Wschodnie wybrzeże

Stuðlagil Canyon, wodospad Hengifoss

Kąpiele w basenach geotermalnych Vok Baths, ustawionych na jeziorze. Można wykąpać się jednocześnie w gorącej wodzie , a zaraz schłodzić w rześkim jeziorze.

Dzień 7 – północ Islandii

wodspad Dettifoss, jezioro wulkaniczne Viti, obszar geotermalny Hverir, kąpiele w Myvatn Baths

Dzień 8 – wieloryby

O poranku dla chętnych rejs na wieloryby z Husaviku, następnie formacja skalna Hvitserkur, nocleg na Fiordach Zachodnich

Dzień 9 – Fiordy Zachodnie

Wodospad Fjallfoss, plaża Rauðisandur, kąpiele geotermalne

Dzień 10 – pożegnanie z Islandią

Powrót w stronę Reykjaviku i lotniska, o północy powrót do Warszawy

INFORMACJE PRAKTYCZNE:

Grupa liczy max. 12 osób

CENA 2650 zł obejmuje:

– przeloty liniami Wizzair z małym bagażem podręcznym (za wylot z Warszawy dopłata 100 zł)

– wynajem auta z napędem na 4×4 – 4 osoby w aucie (Dacia Duster/Suzuki Vitara)

– NOCLEGI we własnych namiotach (istnieje również możliwość rezerwacji zwykłych noclegów , lecz ceny najtańszych noclegów zaczynają się od 150 zł/os./noc)

– koszulkę wyjazdową

Cena nie obejmuje:

– benzyny – ok. 300 zł

– ubezpieczenia auta – 110 zł

– dodatkowego bagażu – ok. 7 zł/kg

– promu na Vestmannyear – 120 zł

– campingów – będziemy w miarę możliwości rozbijać się na dziko, ale pewnie kilka razy będziemy nocować na campingach w zależności od pogody, konieczności wzięcia prysznica i problemów ze znalezieniem normalnej miejscówki. Cena campingu to około 30-50 zł / osobę/noc.

– wejście do Myvatn Baths – 170 zł (OPCJONALNIE)

– rejsu na wieloryby – 300 zł (OPCJONALNIE)

ISTNIEJE RÓWNIEŻ MOŻLIWOŚĆ PODRÓŻOWANIA 5 –OSOBOWYM VANEM, w którym jednocześnie jest 5 miejsc noclegowych, kuchenka gazowa, naczynia, ogrzewanie itp. – za dopłatą 900 zł

Tu jest więcej informacji i zdjęć:

https://happycampers.is/Camper-Vans/Happy-3/

COVID/ZASADY REZYGNACJI

  1. Obecnie na Islandię bez konieczności odbywania kwarantanny mogą wjechać osoby zaszczepione i po przebyciu koronawirusa (ozdrowieńcy z potwierdzonymi przeciwciałami). Liczymy, że do połowy lipca większość z nas będzie już zaszczepiona, a i być może Islandia poluzuje zasady wjazdy
  2. Z uwagi na tę wyjątkową sytuacją, macie możliwość rezygnacji z wyjazdu do połowy czerwca i całkowitego zwrotu zaliczki. W przypadku późniejszej rezygnacji, przepada koszt biletów lotniczych (chyba, że nastąpi zmiana rozkładu lotów, wówczas także zaliczka jest zwracana w całości)

 

NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ?

To wyjazd dla osób, które lubią aktywny wypoczynek. Wyjazd ma charakter turystyczny – śpimy w namiotach – czasem na dziko, czasem na campingu. Oznacza to też, że sami sobie gotujemy na butlach gazowych. Pogoda na Islandii potrafi być bardzo zmienna – raz świeci słońce, zaraz zaczyna mocno padać. Rok temu w interiorze trafiliśmy nawet na mocną wichurę. Na Islandii to pogoda rozdaje karty!

Chcesz pojechać z nami?
Zapisz się przez formularz online!

Zapisy online

O nas

Kilka słów o mnie

Kuba Hubert – zwany również „królem tanich podróży”, na co dzień urzędnik, przykładny mąż i ojciec. Podróżnik od momentu, gdy tylko nauczył się chodził – kiedy to wywinął rodzicom numer i jako trochę ponad roczny chłopiec wybrał się na spacer po Starym Gdańsku. Pasją zaraża innych – pokazując, że aby wybrać się na najciekawsze zakątki świata, nie trzeba zasobnego portfela.

A jeśli podróżować – to czemu nie w większej paczce, poznając również ciekawych ludzi? Tak parę lat temu zrodziło się OneWayTravel – od wakacyjnych planów, których nie chciałem realizować samotnie. Od tego czasu odwiedziliśmy dziesiątki miejsc – Norwegia, Islandia, Toskania, Sardynia, Sycylia, Londyn, Majorka, Gruzja, Indie, Dubaj… Może nie zawsze wszystko idzie z planem, może nie zawsze jest wygodnie, ciepło i ekskluzywnie – ale czy nie właśnie nie takie są wycieczki, które pamiętamy całe życie?

Gdzie z nami pojedziesz?